آرتروز دست یکی از بیماری های شایع تخریبی مچ دست است که با فرسایش و تخریب تدریجی غضروف مفصل مچ دست همراه است ، این بیماری معمولا سبب بروز درد ، بی حسی و محدود شدن دامنه حرکات مچ دست می شود.

دست و مچ دارای چندین مفاصل کوچک هستند که با هم کار می کنند تا حرکت ایجاد کنند، از جمله حرکت ظریفی که برای نخ سوزن یا بستن بند کفش لازم است. هنگامی که مفاصل تحت تاثیر آرتریت قرار می گیرند، فعالیت های روزمره زندگی می تواند دشوار باشد. آرتروز می تواند در بسیاری از نواحی دست و مچ دست رخ دهد و می تواند بیش از یک علت داشته باشد.

مفاصل سالم به دلیل بافت صاف و لغزنده ای به نام غضروف مفصلی به راحتی حرکت می کنند. غضروف انتهای استخوان ها را می پوشاند و سطح صافی برای سر خوردن مفصل فراهم می کند. این سطح صاف توسط مایعی روانکاری می شود که ظاهر و احساسی شبیه به روغن دارد. این توسط پوشش مفصلی به نام سینوویوم تولید می شود.

با گذشت زمان، اگر آرتروز دست درمان نشود، استخوان های تشکیل دهنده مفصل می توانند شکل طبیعی خود را از دست بدهند. این باعث درد بیشتر می شود و حرکت را محدودتر می کند.

علائم آرتروز دست

آرتروز می تواند باعث تورم، سفت شدن و درد مفاصل شما شود. این می تواند انجام کارهایی مانند بستن دکمه ها و بستن بند کفش را برای شما سخت کند. شما ممکن است برجستگی های متورمی به نام “کیست” داشته باشید که در مفاصل مچ و انگشتان دست شما ایجاد می شود.

درد اغلب پس از دوره‌هایی از افزایش استفاده از مفاصل، مانند گرفتن یا چنگ زدن شدید رخ می‌دهد. درد ممکن است بلافاصله وجود نداشته باشد، اما ممکن است ساعاتی بعد یا حتی روز بعد خود را نشان دهد. درد و سفتی صبحگاهی معمول است. همانطور که غضروف فرسوده می شود و مواد کمتری برای جذب شوک وجود دارد، علائم بیشتر رخ می دهد. در بیماری پیشرفته، درد مفاصل ممکن است شما را در شب بیدار کند. درد ممکن است با استفاده بدتر شود و با استراحت تسکین یابد. بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت از افزایش درد مفاصل در هوای بارانی شکایت دارند. فعالیت هایی که زمانی آسان بودند، مانند باز کردن شیشه یا روشن کردن ماشین، به دلیل درد سخت می شوند. برای جلوگیری از درد در مفصل آرتروز، ممکن است روش استفاده از دست خود را تغییر دهید.

زمانی که مفصل آسیب دیده تحت فشار بیشتری نسبت به آنچه که می تواند تحمل کند، ممکن است در تلاش برای جلوگیری از استفاده بیشتر از مفصل متورم شود.

دلایل و عوامل خطر

استفاده مکرر از مچ دست که سبب وارد شدن فشار بیش از حد بر غضروف مفصلی می شود ، مهم ترین عاملی است که خطر بروز این آسیب را افزایش می دهد.

شکستگی‌ها، به‌ویژه آنهایی که به سطح مفصل آسیب می‌رسانند، و دررفتگی از شایع‌ترین آسیب‌هایی هستند که منجر به آرتریت می‌شوند. حتی زمانی که مفصل آسیب دیده به درستی درمان شود، با گذشت زمان بیشتر احتمال دارد آرتروز شود.

روش های درمان

با وجود اینکه آرتروز بیماری ای است که درمان قطعی ندارد اما با برخی راهکارها می توان از شدت علائم و پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.

کاهش سطح فعالیت هایی که سبب وارد شدن فشار به مچ دست می شوند ضروری است.

استفاده از آتل نیز ممکن است به جلوگیری از آسیب مفاصل شما کمک کند. 

فیزیوتراپی دست و انجام تمرینات تقویت کننده که فیزیوتراپیست برای بیماران در نظر می گیرد کمک زیادی به تسکین علائم می کند.

در صورت عدم بهبودی شرایط با روش های ذکر شده جراحی به عنوان آخرین گزینه توسط جراح ارتوپد انجام خواهد گرفت.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی خوب در مشهد – مرکز فیزیوتراپی در مشهد – دکتر فیزیوتراپی در مشهد – فیزیوتراپی دست – فیزیوتراپی در بلوار پیروزی مشهد

فهرست