بازآموزی مثانه و فیزیوتراپی کف لگن

 1. خانه
 2. مقالات آموزشی
 3. بازآموزی مثانه و فیزیوتراپی کف لگن
بازآموزی مثانه

بازآموزی مثانه و فیزیوتراپی کف لگن برای مثانه بیش فعال در بسیاری از بیماران در کمک به کنترل علائم بی اختیاری ادرار بدون عوارض جانبی موثر است. با این حال، این تکنیک ها به فردی با انگیزه و صبور نیاز دارند که مایل به صرف زمان و تلاش برای تغییر عادات مثانه خود باشد.

برای یادگیری این تکنیک ها کمک گرفتن از یک فیزیوتراپیست متخصص در زمینه کنترل ادرار بسیار مفید است. 

بازآموزی مثانه

بازآموزی مثانه شامل افزایش تدریجی زمان بین مراجعه به توالت با استفاده از تکنیک هایی از جمله:

 • استراتژی های سرکوب اصرار به عنوان مثال. با یک اصرار ناگهانی برای دفع ادرار
 • بایست و ساکن باش در صورت امکان بنشینید.
 • چندین انقباض سریع عضلات کف لگن را انجام دهید (مثلاً 5). این امر در مهار پیام های ارسال شده به اعصاب مثانه تأثیر دارد و در صورت نیاز می تواند تکرار شود.
 • سعی کنید بقیه بدن را آرام کنید و عمیق و آهسته نفس بکشید.
 • از تکنیک های حواس پرتی ذهنی برای دور کردن ذهن از میل استفاده کنید، به عنوان مثال. شمارش یا املای کلمات معکوس
 • صبر کنید تا هوس کم شود و سپس بدون عجله به توالت بروید.
 • به تدریج زمان بین بازدید از توالت را «بر اساس ساعت» افزایش دهید، به عنوان مثال. ابتدا 1 تا 2 دقیقه و به تدریج در طی چند هفته تا چند ماه افزایش می یابد.
 • از راهبردهای سرکوب اضطرار استفاده کنید و با افزایش حس کنترل مثانه، می‌توان پس از از بین رفتن میل، رفتن به توالت را برای یک دقیقه (برای شروع) به تعویق انداخت.
 • نکته کلیدی این است که به تدریج زمان بین نیاز اولیه و رفتن به توالت را افزایش دهید تا بین دفع ادرار 3 تا 4 ساعت فاصله داشته باشید.
 • این یک فرآیند آهسته و تدریجی است که برای تسلط بر آن طی چندین ماه زمان می برد.
 • از رفتن به توالت “فقط در صورت” خودداری کنید. درست قبل از خروج از خانه، پس از اینکه دقیقاً قبل از آن ادرار کرده اید و می دانید که مثانه نسبتاً خالی است.

فیزیوتراپی کف لگن

بازآموزی مثانه در کنار فیزیوتراپی کف لگن از مهم ترین روشهای درمان بی اختیاری ادرار هستند.

تقویت عضلات کف لگن با تمرینات کف لگن یا فیزیوتراپی در درمان بی اختیاری فوری و همچنین بی اختیاری استرسی بسیار مفید است.
ورزش عضلات کف لگن آنها را تقویت می کند و کنترل مثانه را بهبود می بخشد. بسیار مهم است که عضلات صحیح شناسایی و تقویت شوند. اینها همان عضلاتی هستند که برای توقف عبور باد یا توقف جریان ادرار در میانه جریان استفاده می شوند (اگرچه انجام این کار به طور منظم توصیه نمی شود – فقط به عنوان تکنیکی برای اطمینان از انقباض صحیح عضلات). بسیاری از افراد در شناسایی عضلات کف لگن خود مشکل دارند زیرا در خارج قابل مشاهده نیستند. اینجاست که یک جلسه با فیزیوتراپیست کف لگن یا خودداری می‌تواند تکنیک انقباض کف لگن را بهبود بخشد و یک برنامه فردی ایجاد کند.

دو نوع تمرین مختلف برای تقویت انواع فیبرهای عضلانی در کف لگن (انقباض سریع عضلانی در مقابل فیبرهای انقباض عضلانی آهسته) آموزش داده می شود.

این تمرینات همچنین می توانند در زمان نیاز فوری به ادرار کردن به عنوان یک راهبرد سرکوب اضطرار مورد استفاده قرار گیرند (به بالا مراجعه کنید).

معمولاً حدود 6 تا 8 هفته انجام منظم فیزیوتراپی کف لگن همراه با بازآموزی مثانه طول می کشد تا شاهد بهبود علائم با دوره های نشت کمتر و فوریت و تکرر ادرار کمتر باشیم. در حالی که برخی از افراد ممکن است طی چند هفته شاهد بهبودی باشند، بهبود کنترل مثانه ممکن است 3 ماه یا بیشتر طول بکشد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در درمان بی اختیاری ادرار – فیزیوتراپی برای بی اختیاری ادرار – درمان افتادگی مثانه با فیزیوتراپی

فهرست