بیوفیدبک در اختلالات کف لگن

 1. خانه
 2. مقالات آموزشی
 3. بیوفیدبک در اختلالات کف لگن
بیوفیدبک در اختلالات کف لگن

بیوفیدبک در اختلالات کف لگن یک روش درمانی نوین و موثر است که در کلینیک فیزیوتراپی پارسیان در مشهد با توجه به نیاز مراجعان عزیز ارائه می شود.

اختلالات کف لگن (PFDs) طیفی از شرایط را در بر می گیرد که بر عضلات و اعصابی که از مثانه، روده ها و اندام های تولید مثلی حمایت می کنند، تأثیر می گذارد. این اختلالات می توانند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارند و علائمی مانند بی اختیاری ادرار، بی اختیاری مدفوع، درد لگن و مشکل در تخلیه روده ها ایجاد کنند. بیوفیدبک تراپی به عنوان یک ابزار ایمن و موثر برای مدیریت اختلالات کف لگن با ارائه بازخورد در زمان واقعی در مورد فعالیت عضلات کف لگن ظاهر می شود.

کف لگن گروهی از ماهیچه های بانوج شکل در پایه لگن است. این عضلات نقش مهمی در موارد زیر دارند:

کنترل ادرار: با حفظ فشار بر مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه حمل می کند)، عضلات کف لگن از نشت غیر ارادی جلوگیری می کنند.
کنترل روده: کف لگن به شل شدن مقعد در حین اجابت مزاج و انقباض برای حفظ ادرار کمک می کند.
عملکرد جنسی: عضلات کف لگن به تحریک جنسی و ارگاسم در مردان و زنان کمک می کنند.
حمایت از اندام لگنی: این ماهیچه‌ها از مثانه، رحم و رکتوم حمایت می‌کنند و از افتادگی آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

عوارض اختلالات کف لگن

اختلالات کف لگن می توانند از عوامل مختلفی از جمله زایمان، افزایش سن، شرایط عصبی و فشارهای مزمن ناشی شوند. این عوامل می توانند منجر به:

 • ضعیف شدن عضلات کف لگن: این امر می تواند کنترل ادرار یا حرکات روده را دشوار کند.
 • فعالیت بیش از حد عضلات کف لگن: این می تواند به درد و مشکل در تخلیه مثانه یا روده کمک کند.
 • هماهنگی ضعیف: عضلات ممکن است به طور موثر با هم کار نکنند که منجر به اختلال عملکرد کف لگن می شود.

بیوفیدبک در اختلالات کف لگن

بیوفیدبک یک درمان غیر تهاجمی است که از حسگرها برای اندازه‌گیری پاسخ‌های فیزیولوژیکی بدن شما استفاده می‌کند و بازخورد بلادرنگ را روی صفحه کامپیوتر ارائه می‌دهد. در زمینه اختلالات کف لگن، بیوفیدبک بر فعالیت عضلات کف لگن تمرکز دارد.

در اینجا نحوه عملکرد بیوفیدبک برای PFD ها آمده است:

 • حسگرها: در طول یک جلسه، یک درمانگر آموزش دیده یک حسگر واژینال یا مقعدی را برای اندازه گیری فعالیت عضلانی وارد می کند. این حسگرها می توانند:
 • حسگرهای الکترومیوگرافی (EMG): این حسگرها فعالیت الکتریکی عضلات کف لگن را اندازه گیری می کنند.
 • سنسورهای فشار سنج: این سنسورها تغییرات فشار داخل واژن یا رکتوم را اندازه گیری می کنند.
 • بازخورد روی صفحه: اطلاعات جمع آوری شده توسط حسگرها به یک سیگنال دیداری یا شنیداری که روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود ترجمه می شود.

مزایای بیوفیدبک

بیوفیدبک چندین مزیت را در مدیریت مشکلات کف لگن ارائه می دهد:

 • افزایش آگاهی: با دیدن یا شنیدن بازخورد در زمان واقعی، درک بهتری از نحوه عملکرد عضلات کف لگن به دست می آورید. این می تواند به خصوص اگر در احساس این عضلات مشکل دارید مفید باشد.
 • بهبود کنترل عضلانی: با تمرین، بیوفیدبک به شما کمک می کند تا جداسازی و کنترل گروه های عضلانی خاص مورد نیاز برای کنترل ادرار یا روده را بیاموزید. شما می توانید بین فشردن و آرام کردن تمایز قائل شوید و امکان تمرین هدفمند عضلات را فراهم کنید.
 • غیر تهاجمی و بدون دارو: بیوفیدبک یک گزینه درمانی ایمن و ملایم با حداقل عوارض جانبی است. از نیاز به داروها جلوگیری می کند، که ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشد.
 • بیمار محور: بیوفیدبک به شما امکان می دهد تا فعالانه در بهبودی خود شرکت کنید. شما می توانید پیشرفت خود را ببینید و تمرینات خود را بر اساس بازخورد تنظیم کنید.
 • موثر برای انواع مختلفی از اختلالات کف لگن : بیوفیدبک می تواند برای مدیریت بی اختیاری ادرار استرسی ، فوری و سایر انواع بی اختیاری ادرار، بی اختیاری مدفوع، درد لگن و مشکل در تخلیه روده مفید باشد.
فهرست