بیوفیدبک در درمان اختلالات کف لگن

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. بیوفیدبک در درمان اختلالات کف لگن
بیوفیدبک در درمان اختلالات کف لگن

بیوفیدبک در درمان اختلالات کف لگن برای بازآموزی عضلات کف لگن به منظور بهبود عملکرد عضلات کف لگن بسیار موثر است.

کف لگن گروهی از عضلات است که به کنترل مثانه و روده کمک می‌کند و از مثانه، روده و رحم یا پروستات حمایت می‌کند. حفظ عملکرد کف لگن و اطمینان از عملکرد طبیعی مثانه و روده برای سلامت و کیفیت زندگی بسیار مهم است. حاملگی، تولد، زور زدن ناشی از یبوست مداوم و درمان سرطان پروستات همگی می توانند منجر به ضعیف شدن کف لگن شوند. ضعیف بودن کف لگن می تواند علائمی مانند بی اختیاری (از دست دادن کنترل مثانه) و یا یبوست ایجاد کند. چنین شرایطی مشکلات جدی هستند که با فیزیوتراپی کف لگن می توان به درمان آن ها کمک کرد.

بیوفیدبک برای بازآموزی عضلات کف لگن درمانی برای کمک به بیماران برای یادگیری تقویت یا شل کردن عضلات کف لگن به منظور بهبود عملکرد روده یا مثانه و کاهش برخی از انواع درد کف لگن است. این یک فرآیند بدون درد است که از حسگرهای ویژه و مانیتور کامپیوتر برای نمایش اطلاعات مربوط به فعالیت عضلات استفاده می کند. این اطلاعات یا “بازخورد” برای به دست آوردن حساسیت و با تمرین، کنترل بر عملکرد عضلات کف لگن استفاده می شود.

بخش مهمی از درمان بیوفیدبک کف لگن، تمرین مداوم عضلات کف لگن در منزل است. با بیوفیدبک، فرد می تواند یاد بگیرد که از عضلات نادرست استفاده نکند و از عضلات صحیح استفاده کند.

موارد کاربرد بیوفیدبک در درمان اختلالات کف لگن

شرایطی که می توان با بازآموزی عضلات لگن بهبود داد عبارتند از:

  • نشت تصادفی روده (ABL)
  • بی اختیاری ادرار
  • یبوست که شامل تخلیه دشوار یا دردناک است
  • و برخی از انواع درد کف لگن.

بیوفیدبک چگونه انجام می شود؟

در طول جلسه شما روی یک صندلی راحت با لباس معمولی خود خواهید نشست. از دو سنسور استفاده شده است. یکی روی شکم و دیگری سنسور کوچک در کانال مقعد قرار می گیرد. این حسگرها برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی عضلات کنترل کننده عملکرد روده و مثانه طراحی شده اند. همانطور که ماهیچه ها را سفت یا شل می کنید، تغییراتی در مانیتور کامپیوتر مشاهده می شود. تجسم این اطلاعات با کمک فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا ماهیچه های صحیح را شناسایی کنید و یاد بگیرید که تغییرات مورد نیاز را ایجاد کنید.

یک جلسه بیوفیدبک برای درمان اختلالات کف لگن معمولا یک ساعت طول می کشد. در ابتدا یک سری چهار جلسه هفتگی برنامه ریزی شده است. در صورت نیاز جلسات بیشتری برنامه ریزی می شود. در جلسه اول ارزیابی عوامل سبک زندگی تکمیل می شود، ارزیابی کامل عضلات و اعصاب در کف لگن باید انجام شود. در پایان جلسه دستورالعمل هایی برای برنامه تمرینات کف لگن در منزل به بیمار داده می شود. توصیه های دیگری در مورد رژیم غذایی، مایعات و ورزش ممکن است به منظور دستیابی به بهترین نتایج ارائه شود. مشارکت فعال بیمار برای موفقیت بسیار مهم است.

 

کلمات مرتبط :

بیوفیدبک در مشهد – مرکز فیزیوتراپی در مشهد – بیوفیدبک تراپی در مشهد – فیزیوتراپی کف لگن در مشهد

فهرست