توانبخشی پس از تعویض مفصل ران

 1. خانه
 2. مقالات آموزشی
 3. توانبخشی پس از تعویض مفصل ران
توانبخشی پس از تعویض مفصل ران

توانبخشی پس از تعویض مفصل ران

در عرض 24 ساعت پس از انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران، اکثر بیماران تشویق می شوند تا با کمک واکر یا سایر وسایل کمکی راه بروند. یک پرستار یا فیزیوتراپ به بیماران یاد می دهد که چگونه با ایمنی حرکت کنند و در حین بهبودی از لگن جدید محافظت کنند.

بیماران تعویض مفصل ران معمولاً 1 تا 2 روز پس از جراحی در بیمارستان می مانند. اگر تیم پزشکی و جراحی آنها احساس کنند انجام این کار بی خطر است، ممکن است برخی از افراد بتوانند در همان روز جراحی خود به خانه بروند. در طی دوران نقاهت پس از جراحی فیزیوتراپی امری ضروری برای توانبخشی و بازشگت هرچه سریع تر فرد به شرایط ایده آل است.

فیزیوتراپیست ممکن است لیستی از حرکاتی که پس از جراحی باید از آنها اجتناب کند را به بیمار بدهد. هدف از این اقدامات احتیاطی پس از جراحی، به حداقل رساندن احتمال دررفتگی یا آسیب های دیگر به ایمپلنت است.

اقدامات احتیاطی معمولاً یکی از این دو مسئله را برطرف می کند:

 • دامنه حرکت. به عنوان مثال، ممکن است به بیماران توصیه شود برای جلوگیری از دررفتگی خلفی لگن، از روی هم زدن پاها یا خم شدن عمیق در مفصل ران خودداری کنند. (در دررفتگی خلفی، استخوان ران از حفره خود به سمت عقب رانده می شود.)
 • تحمل وزن. به عنوان مثال، اگر نگرانی در مورد پتانسیل بهبودی تعویض مفصل ران وجود دارد، ممکن است به بیمار گفته شود که برای مدتی (اغلب 6 هفته) از عصا یا واکر استفاده کند. این امر به استخوان اجازه می دهد تا قبل از اینکه نیروی زیادی (از وزن کل بدن) روی استخوان های در حال بهبودی وارد شود، به ایمپلنت ترمیم شود.

اقدامات احتیاطی ممکن است بسته به عواملی مانند رویکرد جراحی (قدامی در مقابل خلفی)، بیمار و ترجیح جراح متفاوت باشد. برخی از اقدامات احتیاطی ممکن است فقط برای 6 هفته اول پس از جراحی اعمال شود، در حالی که برخی دیگر، مانند دویدن، پریدن، و سایر فعالیت‌های پر تاثیر ، ممکن است برای تمام طول عمر مفصل ران اعمال شوند.

فیزیوتراپی و توانبخشی پس از تعویض مفصل ران

تحت نظارت یک فیزیوتراپیست، بیمار حرکات کششی و تمریناتی را می آموزد که:

 • با افزایش جریان خون در مفصل ران، بهبودی را تسریع کنید
 • با افزایش قدرت عضلانی، توانایی راه رفتن، نشستن و انجام فعالیت های دیگر را بهبود بخشید
 • با جلوگیری از ایجاد بافت اسکار، خطر سفتی طولانی مدت لگن را کاهش دهید
 • فیزیوتراپی معمولاً در بیمارستان شروع می شود. بسیاری از افراد 1 تا 3 بار در هفته به مدت 6 تا 8 هفته پس از جراحی در قرارهای سرپایی شرکت می کنند. حتی پس از پایان رسمی فیزیوتراپی، کشش و تمرینات باسن توصیه می شود.

درد حین و بعد از فیزیوتراپی

شرکت در فیزیوتراپی می تواند دردناک باشد. برای کاهش درد، افراد ممکن است موارد زیر را در نظر بگیرند:

 • مصرف داروهای مسکن تقریباً نیم ساعت قبل از درمان
 • استفاده از کمپرس گرم قبل از درمان برای شل شدن مفصل
 • استفاده از کمپرس سرد بعد از درمان برای کاهش التهاب
 • درد شدید و یا بدتر شدن آن باید بلافاصله به فیزیوتراپ یا پزشک گزارش شود.

 

کلمات مرتبط :

توانبخشی پس از تعویض مفصل ران – فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل ران – فیزیوتراپی لگن – فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل لگن

فهرست