توانبخشی پس از جراحی ارتوپدی

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. توانبخشی پس از جراحی ارتوپدی
توانبخشی پس از جراحی ارتوپدی

توانبخشی پس از جراحی ارتوپدی برای بهبودی سریعتر مهم است و کمک زیادی به کاهش عوارض جراحی و بازیابی های توانایی های حرکتی می کند.

آیا اخیراً برای ترمیم استخوان ها، ماهیچه ها یا تاندون های خود عمل جراحی انجام داده اید؟

اگر چنین است، ممکن است بدن شما در حین بهبودی سفت شود.

در حالی که استراحت پس از جراحی برای بهبود کافی بافت های آسیب دیده عالی است، اما برای قدرت عضلانی چندان عالی نیست. اغلب، بهبودی پس از جراحی ارتوپدی می تواند منجر به کاهش دامنه حرکتی، آتروفی عضلات و ضعف شود.

این طبیعی است، اما اگر هدف شما ترمیم ساختار اسکلتی عضلانی آسیب دیده، مانند مفصل باشد، ایده آل نیست.

برای یک بیمار که پس از جراحی زانو، لگن یا ستون فقرات بهبود می یابد، بازیابی حرکت، قدرت و عملکرد نمی تواند به زودی انجام شود.

اغلب با جراحی ارتوپدی، به حداقل رساندن سفتی و بازگشت حرکت به مفاصل بسیار مهم است. توانبخشی پس از جراحی ارتوپدی به بیماران کمک می‌کند که چگونه تمرینات خود را انجام دهند، مطمئن شوند که آنها به درستی انجام می‌شوند و مشکلاتی را که جراح ممکن است بخواهد از آنها آگاه باشد، شناسایی کند.

در حالی که توانبخشی ممکن است زمان‌بر باشد، مهم است که بدانید زمانی که برای بهبودی اختصاص می‌دهید، با حداکثر پتانسیل درمانی نتیجه خواهد داد.

توانبخشی پس از جراحی ارتوپدی با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی اغلب مؤثرترین راه‌ برای بازگشت هر چه سریع‌تر به ورزش، سرگرمی‌ها یا فقط فعالیت‌های روزمره هستند.

برخی از روش های فیزیوتراپی عبارتند از:

ورزش
یکی از راه‌هایی که فیزیوتراپیست به توانبخشی پس از جراحی ارتوپدی کمک می‌کند، تجویز تمرین‌های مخصوص به هر موقعیت است. پس از جراحی ارتوپدی، یکی از اهداف اصلی درمان، بازیابی قدرت و عملکرد نواحی آسیب دیده است.

این به بهترین وجه با ایجاد یک برنامه ورزشی برای تحریک عضلات و بافت های اطراف انجام می شود. برنامه‌های ورزشی برای تطبیق با آسیب‌ها و محدودیت‌های بیمار طراحی شده‌اند، بنابراین از سطح مناسب چالش استفاده می‌شود.

درمان دستی
یک فیزیوتراپیست می تواند با دستکاری بدن به شکستن بافت اسکار، افزایش دامنه حرکتی مفاصل، بهبود انعطاف پذیری و مدیریت درد کمک کند. بسته به موقعیت، این می تواند شامل کشش، ماساژ و موارد دیگر باشد.

آموزش حرکت
گاهی اوقات، پس از جراحی، بازیابی عملکرد طبیعی بدن شما ممکن است دشوار باشد. به همین دلیل است که فیزیوتراپیست های توانبخشی پس از جراحی آموزشهایی را در ارتباط با تحرک پس از جراحی به بیماران ارائه می دهند.

سی پی ام
استفاده از دستگاه سی پی ام در فیزیوتراپی یکی از راهکارهای فیزیوتراپی پس از جراحی های ارتوپدی از جمله جراحی تعویض مفصل زانو است که به بازیابی تحرک پس از جراحی کمک زیادی می کند.

مدالیته های ضددرد
بسته به نیاز بیماران فیزیوتراپیست ها از تکنیک ها و مدالیته های ضددرد برای کمک به کاهش درد بیماران پس از جراحی و انجام تمرینات ورزشی در دامنه بدون درد بهره می برد ، لیزر درمانی و الکتروتراپی از روشهای تسکین دهنده درد هستند که توسط متخصصان فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای توانبخشی پس از جراحی ارتوپدی با فیزیوتراپی

جراحی ارتوپدی معمولا زمانی اتفاق می افتد که مفصل، ماهیچه یا تاندون مشکل دار در بدن وجود داشته باشد. اغلب، منطقه آسیب دیده برای ماه ها یا حتی سال ها تحت تأثیر منفی قرار گرفته است.

سپس از جراحی برای اصلاح مشکل اصلی استفاده می‌شود، اما تا زمانی که بدن پس از جراحی بهبود نیابد، این مشکل واقعاً برطرف نمی‌شود.

بنابراین، بدن نیاز به ترمیم بافت هایی دارد که در اثر آسیب اولیه آسیب دیده اند و همچنین بافت هایی که در حین جراحی آسیب دیده اند. فیزیوتراپی با ارائه مزایای زیر به ترویج این روند بهبودی کمک می کند:

  • تسکین درد: فیزیوتراپی می تواند جریان خون را در ناحیه تحریک کند و به رفع التهاب و کاهش تورم کمک کند. این اغلب منجر به تسکین درد طبیعی می شود و نیاز به دارو را کاهش می دهد.
  • زمان بهبودی کوتاهتر: با درگیر شدن فعالانه در روند بهبود آسیب، سریعتر به حالت عادی بازگردید. فیزیوتراپی یک مسیر هدایت شده و سریع برای بهبودی ارائه می دهد.
  • حداکثر حرکت: فیزیوتراپیست ها هرگونه ناهماهنگی حرکتی را که قبل، در حین یا بعد از آسیب شما ایجاد شده است، تشخیص می دهند. این می تواند به شما کمک کند توانایی های حرکتی خود را به حداکثر برسانید.
  • پیشگیری از آسیب: پس از یک آسیب بزرگ که نیاز به جراحی دارد، ساختارهای آسیب دیده ضعیف می شوند. در حالی که درد ممکن است از بین برود، اگر مفصل به درستی بازتوانی نشود، می تواند در برابر آسیب بیشتر آسیب پذیر بماند.

حقیقت این است که جراحی ارتوپدی تنها اولین قدم در مسیر بهبودی پس از آسیب است. چه بازیابی آسیب های ورزشی باشد و چه نوع دیگری از آسیب، فیزیوتراپی بخش مهمی از فرآیند است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی پس از جراحی – توانبخشی پس از جراحی ارتوپدی – فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل – فیزیوتراپی در مشهد

فهرست