درمان بیرون زدگی دیسک

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. درمان بیرون زدگی دیسک
درمان بیرون زدگی دیسک

درمان بیرون زدگی دیسک

خوشبختانه اکثر فتق های دیسک نیازی به جراحی ندارند. با گذشت زمان، علائم سیاتیک و رادیکولوپاتی تقریباً در 9 نفر از 10 نفر بهبود می یابد. زمان بهبود متفاوت است و از چند روز تا چند هفته متغیر است.

فعالیت ها را برای 2 تا 3 روز محدود کنید. اگر برای بیمار منع مصرف نداشته باشد، پیاده روی در حد تحمل همراه با یک ضد التهاب مانند ایبوپروفن توصیه می شود. تختخواب توصیه نمی شود.

درمان های غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولا محافظه کارانه و غیر جراحی است. پزشک ممکن است به بیمار توصیه کند که سطح فعالیت کم و بدون درد را برای چند روز تا چند هفته حفظ کند. این به کاهش التهاب عصب نخاعی کمک می کند. تختخواب توصیه نمی شود.

فتق دیسک اغلب با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی درمان می شود، اگر درد خفیف تا متوسط ​​باشد. تزریق استروئید اپیدورال ممکن است با استفاده از یک سوزن نخاعی تحت هدایت اشعه ایکس انجام شود تا دارو را به سطح دقیق فتق دیسک هدایت کند.

پزشک ممکن است فیزیوتراپی را توصیه کند. درمانگر یک ارزیابی عمیق را انجام خواهد داد، که همراه با تشخیص پزشک، درمانی را به طور خاص برای بیماران مبتلا به فتق دیسک دیکته می کند. درمان ممکن است شامل کشش لگن، ماساژ ملایم، یخ و گرما درمانی، اولتراسوند، تحریک الکتریکی عضلات و تمرینات کششی باشد. داروهای ضد درد و شل کننده های عضلانی نیز ممکن است همراه با فیزیوتراپی مفید باشند.

عمل جراحی

اگر گزینه‌های درمانی محافظه‌کارانه، مانند فیزیوتراپی و داروها، درد را به طور کامل کاهش نداده یا به پایان نمی‌رسانند، ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند. پزشکان در مورد گزینه های جراحی با بیماران برای تعیین روش مناسب صحبت می کنند. مانند هر جراحی دیگری، سن بیمار، سلامت کلی و سایر مسائل در نظر گرفته می شود.

مزایای جراحی باید به دقت در برابر خطرات آن سنجیده شود. اگرچه درصد زیادی از بیماران مبتلا به فتق دیسک پس از جراحی تسکین درد قابل توجهی را گزارش می کنند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که جراحی کمک کند.

ممکن است یک بیمار کاندید جراحی ستون فقرات در نظر گرفته شود اگر:

  • درد رادیکولار فعالیت طبیعی را محدود می کند یا کیفیت زندگی را مختل می کند
  • نقایص عصبی پیشرونده مانند ضعف پا و/یا بی حسی ایجاد می شود
  • از دست دادن عملکرد طبیعی روده و مثانه
  • مشکل در ایستادن یا راه رفتن
  • دارو درمانی و فیزیوتراپی بی تاثیر هستند
  • وضعیت سلامتی بیمار نسبتاً خوب است

جراحی ستون فقرات کمری

لامینوتومی کمری روشی است که اغلب برای تسکین درد پا و سیاتیک ناشی از فتق دیسک استفاده می شود. از طریق یک برش کوچک در مرکز پشت و روی ناحیه فتق دیسک انجام می شود. در طی این روش، ممکن است بخشی از لامینا برداشته شود. هنگامی که برش از طریق پوست ایجاد می شود، ماهیچه ها به پهلو منتقل می شوند تا جراح بتواند پشت مهره ها را ببیند. یک سوراخ کوچک بین دو مهره ایجاد می شود تا به دیسک فتق دسترسی پیدا کند. پس از برداشتن دیسک از طریق دیسککتومی، ستون فقرات ممکن است نیاز به تثبیت داشته باشد. فیوژن ستون فقرات اغلب همراه با لامینوتومی انجام می شود. در موارد درگیرتر، لامینکتومی ممکن است انجام شود.

در جراحی دیسک مصنوعی، برشی از شکم ایجاد می شود و دیسک آسیب دیده برداشته و جایگزین می شود. تنها درصد کمی از بیماران کاندید عمل جراحی دیسک مصنوعی هستند. بیمار باید فقط در یک دیسک، بین L4 و L5، یا L5 و S1 (اولین مهره خاجی) دژنراسیون دیسک داشته باشد. بیمار باید حداقل شش ماه تحت درمان مانند فیزیوتراپی، داروهای ضد درد یا استفاده از بریس پشت قرار گرفته باشد، بدون اینکه بهبودی نشان داده شود. بیمار باید از سلامت کلی برخوردار باشد و هیچ نشانه ای از عفونت، پوکی استخوان یا آرتریت نداشته باشد. اگر دژنراسیون بیش از یک دیسک یا درد قابل توجهی در ساق پا وجود داشته باشد، بیمار کاندیدای این جراحی نیست.

جراحی ستون فقرات گردنی

تصمیم پزشکی برای انجام عمل از جلوی گردن (قدامی) یا پشت گردن (خلفی) تحت تأثیر محل دقیق فتق دیسک و همچنین تجربه و ترجیح جراح است. ممکن است بخشی از لامینا از طریق لامینوتومی برداشته شود و به دنبال آن فتق دیسک برای روش خلفی برداشته شود. 

 

کلمات مرتبط :

درمان بیرون زدگی دیسک – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی دیسک –  درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

فهرست