درمان خار پاشنه پا

خار پاشنه رسوب کلسیم است که منجر به بیرون زدگی استخوان زیر پاشنه پا می­شود. اگرچه خار پاشنه اغلب بدون درد است، اما می­‌تواند باعث ایجاد درد پاشنه شود

کمپرس سرد

سرما درمانی می تواند به تسکین بافت ملتهب پاشنه کمک کند. یکی از گزینه ها این است که یک کیسه یخ با پارچه را روی پاشنه خود قرار دهید. گزینه دیگر این است که پای خود را روی بطری آب سرد یا یخ زده بچرخانید.

کفش و ارتز

کفش های طبی و مناسب خار پاشنه پا می توانند میزان فشار بر خار پاشنه را کاهش دهند و به درمان خار پاشنه پا کمک کنند.

دارودرمانی

داروهای ضد التهابی بدون نسخه (OTC) می توانند به شما در تسکین درد و ناراحتی پاشنه کمک کنند. نمونه هایی از داروهای ضد التهابی شامل موارد زیر است:

  • آسپرین
  • ایبوپروفن (Advil ، Motrin)
  • ناپروکسن سدیم/ناپروکسن (Aleve)

با کاهش التهاب بافت ، این داروها می توانند از آسیب بیشتر جلوگیری کنند. با این حال ، اگر مشکلات کلیوی یا سابقه خونریزی معده و زخم معده دارید ، نباید داروهای ضد التهابی مصرف کنید. اگرچه استامینوفن OTC ممکن است به تسکین درد کمک کند ، اما دارای خواص ضد التهابی مشابه سایر داروها نیست.

فیزیوتراپی

انجام فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی مانند کشش ساق پا و عضلات اطراف و همچنین کف پا می تواند به کاهش فشار و فشار روی خار پاشنه کمک کند. حرکات کششی در صبح ، بعد از ظهر و عصر می تواند به شما در کاهش درد خار پاشنه کمک کند. همچنین می توانید آتل مخصوصی بپوشید که پای شما را خم نگه می دارد تا در ناحیه کف پا و ماهیچه های ساق پا کشیده شود. این آتل ها به ویژه در کاهش درد پاشنه پا که اولین بار در صبح رخ می دهد مفید هستند.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی که یکی از مدالیته های پرکاربرد در کلینیک های فیزیوتراپی است که بهترین روش های درمان خار پاشنه پا است و می تواند درد و حساسیت پاشنه پا را کاهش دهد. در این روش درمانی از امواج صوتی شاک ویو با انرژی زیاد بر روی سطح پوست استفاده می شود. امواج شاک ویو در سرعت بخشیدن و تسریع روند بهبودی، کاهش دادن شدت درد و افزایش فعالیت متابولیکی در محل دردنقش مهمی ر ا ایفا می‌­کنند.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید خار پاشنه شما را درمان نمی کند ، اما می تواند به تسکین دردی که خار پاشنه ایجاد می کند کمک کند. برای انجام تزریق ، پزشک معمولاً از داروی بی حسی برای کاهش هرگونه ناراحتی در محل تزریق استفاده می کند. اگرچه تزریق کورتیکواستروئید می تواند به بسیاری از افراد مبتلا به خار استخوان کمک کند ، اما تعداد و تعداد دفعات دریافت آنها محدودیت دارد. این به این دلیل است که تزریق استروئید می تواند احتمال پارگی تاندون را افزایش دهد.

جراحی

طبق نظر آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا ، پزشک شما معمولاً فقط برای خار پاشنه جراحی را توصیه می کند در صورتی که روش های محافظه کارانه مانند روش های بالا شکست خورده باشد. متداول ترین روش این است که رباط کف پا را از استخوان پاشنه جدا کرده و خار پاشنه را با ابزارهای مخصوص بردارید. این باعث کاهش فشار از ناحیه کف پا و خار پاشنه می شود.

 

 

کلمات مرتبط :

درمان خار پاشنه پا – فیزیوتراپی خار پاشنه – شاک ویو تراپی در مشهد – کلینیک فیزیوتراپی در بلوار پیروزی مشهد – فیزیوتراپی در پیروزی مشهد

فهرست