درمان ضعف عضلات کف لگن

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. درمان ضعف عضلات کف لگن
درمان ضعف عضلات کف لگن

درمان ضعف عضلات کف لگن

اگر علائم و عوارض ناشی از ضعف عضلات کف لگن همچون بی اختیاری ادرار ، یبوست ، واژینیموس و … را تجربه می کنید بهتر است که هرچه زودتر به دنبال اقدامات درمانی باشید که فیزیوتراپی کف لگن یکی از موثرترین روشها است.

عضلات کف لگن گروهی از ماهیچه ها هستند که از دنبالچه تا استخوان شرمگاهی گسترش یافته و از اندام های لگن شما حمایت می کنند و به دلایلی ممکن است دچار ضعف و اختلال عملکردی شوند.

استرس می تواند درد لگن را بدتر کند، زیرا می تواند باعث انقباض فعال عضلات کف لگن شود. اگر این انقباضات مکرر اتفاق بیفتد، می تواند منجر به سفت شدن یا ضعیف شدن عضلات کف لگن شود.

آیا ضعف کف لگن می تواند باعث کمردرد شود؟
بله، مطالعات نشان داده اند که ضعیف بودن کف لگن می تواند منجر به بی ثباتی تنه شود (ناتوانی در کنترل ماهیچه های مرکزی) که می تواند منجر به کمردرد شود.

آیا ضعف کف لگن می تواند باعث تکرر ادرار شود؟
بله، ضعیف بودن کف لگن می تواند به علائم مثانه بیش فعال کمک کند. یکی از علائم اصلی مثانه بیش فعال، نیاز شدید و مکرر به ادرار کردن فوری است.

روشهای درمان ضعف عضلات کف لگن

گزینه های غیرجراحی زیادی برای درمان ضعف کف لگن وجود دارد، از جمله موارد زیر:

تمرینات کف لگن تحت نظر فیزیوتراپیست

تمرینات ساده کگل می تواند به سفت شدن و تقویت عضلات کف لگن کمک کند. شما می توانید با راهنمای تمرین کف لگن ما در مورد نحوه انجام این کارها بیاموزید.

برای هر کسی که کنترل ضعیفی از ناحیه لگن دارد، معمولاً تمرینات پیلاتس در مراحل اولیه توصیه می شود تا کنترل هسته لگن را با حرکت شروع کنند. 

تمرینات کف لگن با دستگاه

دستگاه های خاصی مانند توپ های کگل می توانند به تقویت عضلات کف لگن کمک کنند. 

سفت کردن واژن با لیزر

اگرچه این درمان کف لگن را تقویت نمی کند، اما می تواند به کاهش علائم مرتبط با ضعیف بودن کف لگن، مانند بی اختیاری ادرار استرسی کمک کند. 

بیوفیدبک کف لگن

بیوفیدبک تراپی یکی از تکنیک های نوین فیزیوتراپی کف لگن است که در کلینیک فیزیوتراپی پارسیان در مشهد به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

 

کلمات مرتبط :

درمان ضعف عضلات کف لگن – فیزیوتراپی کف لگن در مشهد – فیزیوتراپی خوب در مشهد – بهترین مرکز فیزیوتراپی در مشهد

فهرست