درمان فتق دیسک بدون جراحی

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. درمان فتق دیسک بدون جراحی
درمان فتق دیسک بدون جراحی

درمان فتق دیسک بدون جراحی

دیسک ستون فقرات یا “دیسک بین مهره ای” بین استخوان های ستون فقرات ما قرار می گیرد. در ستون فقرات، هر استخوان (مهره) یک ساختار جامد است. برای اینکه ستون فقرات خود را خم کنیم و مهره هایی را که روی هم قرار گرفته اند را بالشتک نگه داریم، دیسک ها به عنوان ضربه گیر عمل می کنند که بین مهره ها قرار گرفته اند.

دیسک ها بسیار قوی، کمی اسفنجی هستند و باعث ایجاد بالش می شوند. آنها از یک دیواره بیرونی ساخته شده از کلاژن تشکیل شده اند و مرکز دیسک از یک ماده خمیردندان مانند به نام هسته پالپوس ساخته شده است. در هنگام تولد، هسته از 80 درصد آب تشکیل شده است و با افزایش سن، این درصد کاهش می یابد.

هنگامی که یک دیسک سالم و هیدراته است مانند یک لاستیک دوچرخه که به خوبی باد شده است، پرنده است، به این فشار هیدرواستاتیک می گویند. مهمترین کاری که می توانیم برای مراقبت از دیسک های خود انجام دهیم این است که حرکت کنیم، وضعیت بدنی خوب داشته باشیم و آب فراوان بنوشیم.

فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش ها در درمان غیرجراحی فتق دیسک کمر است. برای دریافت خدمات فیزیوتراپی دیسک کمر می توانید به کلینیک فیزیوتراپی پارسیان در مشهد مراجعه بفرمایید.

حرکت، وضعیت بدن و هیدراتاسیون

دلیل مهم بودن حرکت و وضعیت بدنی خوب این است که دیسک ها به حمایت از فشار بدن ما کمک می کنند. اگر حرکت نکنیم، فشار ثابت، هسته دیسک را به دیواره بیرونی فشار می دهد و به مرور زمان آن را ضعیف می کند.

دیسک ها آب را از محیط اطراف خود جذب می کنند و اگر تحت فشار ثابت (فشرده شدن) باشند نمی توانند آب را جذب کنند. بدون آب، دیسک ها مقداری از فشار هیدرواستاتیک و خاصیت جذب شوک خود را از دست می دهند. علاوه بر این، با از دست دادن آب دیسک‌ها، دیواره‌های دیسک خشک می‌شوند و ضعیف می‌شوند، که باعث می‌شود آنها کمتر بتوانند هسته را در داخل نگه دارند، به جای دیواره‌های ضعیف سد که آب را نگه می‌دارد.

نشستن و خمیدن، زندگی را از دیسک‌های ما بیرون می‌کشد. این به این دلیل است که اگر خم شویم، فشار زیادی به دیسک های پایه ستون فقرات وارد می کنیم.

هنگامی که در یک موقعیت خم می شویم، قسمت جلوی دیسک را له می کنیم و هسته دیسک به سختی در پشت دیسک به عقب رانده می شود. قسمت جلویی دیسک به آرامی خشک می شود و ضعیف می شود در حالی که قسمت پشتی دیسک ضعیف می شود زیرا هسته برای مدت طولانی به عقب برمی گردد.

همچنین زمانی که عضلات اطراف ضعیف هستند، می توان به بدن فشار وارد کرد، به این معنی که حمایت کمتری برای دیسک ها وجود دارد و حتی بیشتر له می شوند. ماهیچه‌های پشت ما و ماهیچه‌های «هسته‌ای» ما برای حمایت و قوی نگه داشتن ستون فقرات، پشتیبانی ضروری را فراهم می‌کنند، که فشار اضافی را از روی دیسک‌ها می‌گیرد.

نوشیدن دو لیتر آب در روز توصیه می شود. دیسک های ما از کلاژن ساخته شده اند که همان ماده ای است که در پوست ما وجود دارد. ما پوست خود را مرطوب می کنیم تا از خشک شدن آن جلوگیری کنیم. آب در بدن برای کلاژن موجود در دیسک های ما ضروری است و بدون آب کافی، دیواره دیسک خشک و ضعیف می شود.

وقتی دیسک فتق می کند

در هر زمان ممکن است دیسک هایی داشته باشیم که از شکل خارج شده اند. هنگامی که هسته دیسک به بیرون فشار می آورد و حتی از دیواره های دیسک عبور می کند، به این حالت فتق دیسک دیسک گفته می شود. درد می تواند بلافاصله رخ دهد.

ستون فقرات محل قرارگیری نخاع است و در هر سطح از ستون فقرات، اعصاب از نخاع منشعب می شوند. دیسک‌ها مهره‌ها را از هم جدا می‌کنند و به این اعصاب فضایی بین آن‌ها اجازه می‌دهند تا به قسمت‌های مختلف بدن ما بروند.

در صورت فتق دیسک، هسته می تواند به یکی از اعصاب فشار بیاورد و این فشار می تواند باعث درد شود. علاوه بر این، مواد هسته باعث تحریک شیمیایی عصب و درد می شود. هنگامی که دیسک آسیب می بیند، بدن یک پاسخ طبیعی «التهابی» برای التیام آسیب دارد. التهاب چیز خوبی است، اما اگر درد ادامه یابد، التهاب می تواند به خودی خود منبع درد باشد. به همین دلیل است که ما اغلب از داروهای ضد التهاب برای کاهش التهاب استفاده می کنیم.

برای دیسک های گردن، این می تواند منجر به درد تیراندازی در بازو شود. در قسمت پایین کمر، می تواند باعث درد در باسن یا پاها شود زیرا به عصب سیاتیک، “سیاتیک” فشار وارد می شود. کمر دارای پنج دیسک است و بسته به اینکه کدام دیسک دچار فتق شده است، درد در قسمت های مختلف ساق یا باسن احساس می شود زیرا اعصاب مختلف قسمت های مختلف اندام تحتانی ما را کنترل می کنند.

وقتی دیسک فتق می کند، محافظ خودش است. برای جلوگیری از آسیب بیشتر، بدن دچار اسپاسم می شود. اینجاست که ماهیچه ها به شدت منقبض می شوند تا هر حرکت دیگری را متوقف کنند، که ممکن است آسیب ببیند، این خود باعث درد شدید می شود!

فتق می تواند در اثر آسیبی مانند افتادن یا برخورد ایجاد شود، جایی که ضربه هسته را به شدت به دیواره دیسک فشار می دهد و باعث پارگی آن (فتق) می شود. یا به طور معمول، جایی که دیواره دیسک در طول زمان ضعیف شده است، یک حرکت پیچشی، وضعیت خمشی نامناسب یا بلند کردن نامناسب می‌تواند هسته را به دیواره دیسک که قادر به مهار آن نیست، وادار کند. نتایج فتق

نحوه درمان فتق دیسک

خبر خوب این است که بدن خود را ترمیم می کند، به شرطی که شرایط مناسب باشد و آسیب خیلی شدید نباشد. با این حال، اگر درد ادامه یابد، بخش ستون فقرات حرکت نمی کند و به مرور زمان می تواند سفت و بی حرکت شود و از عملکرد طبیعی مکانیسم بهبود جلوگیری کند.

درمان دستی و ورزش

متخصص فیزیوتراپی از تکنیک درمان های دستی برای کمک به درمان فتق دیسک بدون جراحی کمک می کند.

استفاده از تکنیک‌های کششی برای کاهش اسپاسم عضلانی و درمان های دستی برای حرکت دادن مفاصل و به حرکت درآوردن آنها نیز کمک زیادی به تسکین علائم در بیمار می کند.

جراحی در درمان فتق دیسک

زمانی که درمان دستی و درمان IDD تغییری ایجاد نکرده باشد، جراحی آخرین راه حل برای درمان فتق دیسک است. هنگامی که درد بسیار شدید و حل نشده است، یا اگر درد عصبی باعث ضعف در ساق پا می شود، می توان برای برداشتن بخشی از دیسک که به عصب فشار می آورد، عمل جراحی انجام داد.

جراحی می‌تواند درد ساق پا را فوراً تسکین دهد، اما به‌طور معمول انجام نمی‌شود زیرا خطراتی وجود دارد و علل زمینه‌ای فشردگی، بی‌حرکتی در ستون فقرات و ضعف را برطرف نمی‌کند.

از این رو، زمانی که بیمار برای فتق دیسک تحت عمل جراحی قرار می گیرد، بازتوانی کامل بسیار مهم است.

زندگی پس از فتق دیسک

اگر ضعف و عدم تحرک باعث فتق دیسک شده است، ناگفته نماند که برخی تغییرات سبک زندگی تاثیر زیادی در جلوگیری از عود مشکل خواهد داشت. فعالیت های ملایم مانند پیاده روی کمک می کند، یا کلاس های ورزشی خاص برای انعطاف پذیر و قوی ماندن، مانند پیلاتس ممکن است مفید باشد. البته، ما می خواهیم مردم بیشتر از وضعیت بدن و هیدراتاسیون خود آگاه باشند.

اکثر مردم پس از فتق دیسک به طور کامل بهبود می یابند و مهم است که افراد مشاوره صحیح را از یک متخصص ثبت شده دریافت کنند. هدف بیشتر تمرین‌کنندگان کمک به مردم برای رهایی از درد و رفتن به مسیر رفاه طولانی‌مدت است.

 

کلمات مرتبط :

درمان غیرجراحی فتق دیسک کمر – درمان دیسک کمر بدون جراحی – درمان کمردرد – فیزیوتراپی دیسک کمر 

فهرست