فیزیوتراپی کف لگن در سرطان مثانه

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. فیزیوتراپی کف لگن در سرطان مثانه
فیزیوتراپی کف لگن در سرطان مثانه

فیزیوتراپی کف لگن در سرطان مثانه

درمان سرطان طی چند دهه گذشته به طور قابل توجهی بهبود یافته است، به این معنی که افراد بیشتری پس از انجام مداخلات جراحی و پزشکی عمر طولانی تری دارند. 

در مورد سرطان مثانه، زنده ماندن و بهبود کیفیت زندگی پس از جراحی نیازمند فیزیوتراپی است که بر بهبود عملکرد کف لگن تمرکز دارد.

کف لگن به ماهیچه‌ هایی اشاره دارد که در سلامت و عملکرد روده و مثانه نقش دارند. داشتن تون عضلانی و کنترل مناسب در این ناحیه به ثبات مرکزی، عملکرد روده و کنترل ادرار کمک می کند و از سایر اندام های داخلی پشتیبانی می کند.

اما درمان سرطان مثانه می تواند تهاجمی باشد و این ساختارها و عملکردها را مختل کند. اگرچه داده‌ها نشان می‌دهند که شیمی‌ درمانی به دنبال جراحی معمولاً بهترین شانس بقای طولانی‌مدت را ارائه می‌دهد، این جراحی می‌تواند عملکرد این ناحیه از بدن را مختل کند.

پس از بازسازی مثانه، برخی از بیماران ممکن است علائم ناخوشایندی از جمله بی اختیاری ادرار، ناتوانی در تخلیه کامل مثانه، و نشت ادرار، به ویژه در هنگام خنده، سرفه یا عطسه، داشته باشند. ارجاع بیماران مبتلا به این مشکلات به فیزیوتراپیست کف لگن می‌تواند کمک کند، زیرا بازتوانی این ساختارهای مهم ممکن است به بازماندگان سرطان مثانه کمک کند از کیفیت زندگی بالاتری برخوردار شوند.

فیزیوتراپی کف لگن در سرطان مثانه

در حالی که فیزیوتراپی معمولاً به عنوان یک مداخله پس از جراحی با هدف بازگرداندن عملکردی که در اثر بیماری و جراحی مختل شده است در نظر گرفته می‌شود، در مورد سرطان مثانه، پیش‌توانایی کف لگن نیز ممکن است توصیه شود.

فیزیوتراپی کف لگن می تواند شامل ارزیابی انعطاف پذیری و تحرک بافت نرم، کاهش بافت اسکار و کاهش علائم باشد.درمان کف لگن توانبخشی است که بر روی عضلات لگن تمرکز دارد، به ویژه عضلاتی که قسمت پایینی لگن شما را تشکیل می دهند و از اندام های لگنی شما مانند روده، مثانه و رحم حمایت می کنند.

ماهیچه های کف لگن ماهیچه هایی هستند که از آنها برای توقف جریان ادرار یا جلوگیری از دفع گاز یا اجابت مزاج استفاده می کنید. عضلات کف لگن نیز برای عملکرد جنسی در مردان و زنان مهم هستند. وقتی مشکلاتی در این عضلات دارید، می تواند باعث درد و مشکلاتی در روده، مثانه و سلامت جنسی شما شود.

درمان‌ های سرطان نیز می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد عضلات کف لگن شوند. شیمی درمانی، پرتودرمانی، هورمون درمانی و جراحی برای سرطان های زنان و همچنین سرطان پروستات، کولون، رکتوم یا مثانه می تواند منجر به مشکلاتی شود که روده، مثانه و عملکرد جنسی شما را تحت تاثیر قرار دهد

علاوه بر فیزیوتراپی، توانبخشی پس از سرطان مثانه معمولاً شامل مشاوره تغذیه است. به خصوص برای بیمارانی که دارای مثانه جدید از قسمتی از روده هستند، عملکرد روده نگران کننده است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن در سرطان مثانه – فیزیوترپی پس از شیمی درمانی – فیزیوتراپی برای درمان بی اختیاری ادرار – بهترین مرکز فیزیوتراپی مشهد

فهرست