شب ادراری در کودکان، ترشح غیرارادی ادرار در هنگام خواب است. شب ادراری در بین کودکان حتی پس از آموزش توالت رایج است.

این یک مشکل شایع است که کودکان، نوجوانان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر برای افراد بالای 7 سال اتفاق بیفتد و بی اختیاری ادرار در خواب حداقل دو بار در هفته برای حداقل سه ماه متوالی اتفاق بیفتد باعث نگرانی می شود. دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد اما قابل درمان است.

اکثر کودکان با بزرگتر شدن به تدریج خیس کردن تخت را خود به خود متوقف می کنند. این معمولا بین 4 تا 6 سالگی اتفاق می افتد. اگر کودک شما بیش از 12 سال سن داشته باشد و حداقل سه ماه متوالی به خیس کردن رختخواب خود دو یا چند بار در هفته ادامه دهد، یک پزشک و درمانگر این حوزه شب ادراری را به عنوان یک مشکل می بیند.

اگرچه شب ادراری یک بیماری جدی نیست، اما می تواند برای کودک و خانواده شما استرس ایجاد کند. کودکانی که رختخواب را خیس می کنند ممکن است احساس شرم یا خجالت کنند. آن‌ها ممکن است از شرکت در فعالیت‌هایی مانند خوابیدن اجتناب کنند، زیرا نگران هستند که در زمانی که از خانه دور هستند، رختخواب را خیس کنند.

درک این نکته مهم است که شب ادراری نتیجه آموزش ضعیف توالت رفتن یا تنبلی نیست. عوامل زیادی منجر به شب ادراری در کودکان و بزرگسالان می شود.

بیدار شدن با لباس خواب یا ملحفه خیس از ادرار کردن، علامت اصلی شب ادراری است. احتمالاً تا دیر نشده متوجه نخواهید شد که رختخواب را خیس کرده اید.

در حالی که این یک وضعیت فیزیکی است، شب ادراری می‌تواند برای هرکسی که آن را تجربه می‌کند، آسیب‌های عاطفی شدیدی داشته باشد. ممکن است احساس خجالت یا شرم کنید. ممکن است سعی کنید لباس ها یا ملحفه های خیس خود را از دید دیگران پنهان کنید تا نبینند. همچنین ممکن است از تعاملات اجتماعی در شب مانند خوابیدن اجتناب کنید تا از حوادثی که ممکن است در اطراف دیگران رخ دهد جلوگیری کنید. این علائم ناراحت کننده پس از رفع شب ادراری از بین می روند، اما در صورت وقوع می توانند به طور جدی روی شما تأثیر بگذارند.

انواع شب ادراری در کودکان

  • شب ادراری اولیه زمانی اتفاق می‌افتد که فرد هرگز در طول شب به مدت شش ماه متوالی یا بیشتر خشک نشده باشد.
  • شب ادراری ثانویه زمانی رخ می دهد که فرد پس از خیس نکردن تخت به مدت شش ماه یا بیشتر، مجدداً رختخواب را خیس کند. شب ادراری ثانویه معمولاً نتیجه یک وضعیت پزشکی یا روانی است.

دلایل و عوامل خطر

این مشکل بر افراد در هر سنی، از کودکان تا بزرگسالان تاثیر می گذارد. کودکان هنوز در حال یادگیری کنترل مثانه خود هستند، بنابراین این عارضه قبل از 6 سالگی شایع تر است. بزرگسالان مبتلا به شب ادراری معمولاً یک بیماری زمینه ای پزشکی یا روانی دارند که منجر به شب ادراری می شود. شب ادراری در کودکان بیشتر در میان پسران شایع تر است.

اگر کودک ضربه روحی شدید یا استرس داشته باشد، ممکن است بیشتر در معرض خطر شب ادراری باشد. بی اختیاری ادرار شبانه همچنین می تواند ژنتیکی باشد و در صورتی که یکی از والدین یا خواهر و برادر نیز این مشکل را داشته یا داشته باشد، ریسک بروز آن افزایش پیدا می کند.

روشهای درمان

محدود کردن مایعات قبل از خواب: حداقل دو ساعت قبل از خواب به کودک خود چیزی برای نوشیدن ندهید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما در طول روز مایعات زیادی می نوشد. اگرچه این ممکن است مصرف مایعات را کاهش دهد، اما همیشه از شب ادراری جلوگیری نمی کند، اما می تواند میزان ادرار کردن آنها در شب را کاهش دهد.

رفتن به دستشویی قبل از خواب: مطمئن شوید که کودک شما قبل از خواب به دستشویی رفته و مثانه خود را خالی می کند. حتی اگر کودک شما تمایل یا تمایلی به ادرار کردن ندارد، از او بخواهید چند دقیقه قبل از خواب ادرار کند یا روی توالت بنشیند تا سعی کند مثانه خود را تخلیه کند.

تنظیم زنگ هشدار: زنگ شب ادراری وسیله‌ای است که صدای بلندی ایجاد می‌کند یا به لرزه در می‌آید تا شما یا فرزندتان را با تشخیص خیسی بیدار کند. دارای سنسوری است که زنگ هشدار را فعال می کند تا بتوانید از خواب بیدار شوید و در حمام ادرار خود را تمام کنید. با گذشت زمان، یاد می‌گیرید که با احساس پر بودن مثانه از خواب بیدار شوید و در نهایت بتوانید در طول شب بدون نیاز به ادرار کردن بخوابید. این تکنیک ممکن است چندین ماه طول بکشد تا موفقیت آمیز باشد.

مثانه درمانی: این رویکرد به تدریج ظرفیت عملکردی مثانه را افزایش می دهد و باعث می شود در طول روز منتظر رفتن به دستشویی باشید. افزایش فاصله زمانی بین مراجعه به حمام به بزرگ شدن مثانه کمک می کند تا بتواند ادرار بیشتری را نگه دارد.

کمک گرفتن از یک متخصص فیزیوتراپی کف لگن نیز در درمان شب ادراری در کودکان موثر است. 

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی پارسیان در مشهد خدمات تخصصی فیزیوتراپی کف لگن را برای درمان اختلالات کف لگن ارائه می دهند.

فهرست