فیزیوتراپی اختلالات کف لگن چیست؟

فیزیوتراپی کف لگن یک روش درمانی کاملا تخصصی است که به عنوان اولین خط دفاعی در برابر بی اختیاری و درد لگن مؤثر است.

عضلات کف لگن گروهی از عضلات هستند که به جلو، پشت و کناره‌های استخوان لگن و ساکروم متصل می‌شوند. آنها مانند یک بند برای حمایت از مثانه، رحم، پروستات و رکتوم عمل می کنند. آنها همچنین در اطراف مجرای ادرار، رکتوم و واژن (در زنان) پیچیده می شوند. این ماهیچه ها باید بتوانند به طور مناسب منقبض شده و آرام شوند تا بتوانند ادرار خود را حفظ کنند و همچنین امکان دفع ادرار، حرکات روده و در زنان، آمیزش جنسی را فراهم کنند.

هنگامی که این ماهیچه ها کشش بیش از حد (هیپرتونیک) داشته باشند، اغلب باعث درد لگن یا فوریت و فرکانس مثانه و روده می شوند. هنگامی که آنها تون پایین (هیپوتونیک) هستند، به بی اختیاری استرسی و پرولاپس اندام کمک می کنند. همچنین می توانید ترکیبی از ماهیچه های بیش از حد منقبض و خیلی آرام داشته باشید.

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن چیست؟

فیزیوتراپیست های کف لگن به طور ویژه برای تشخیص اختلال عملکرد کف لگن با استفاده از تکنیک های دستی داخلی و خارجی برای ارزیابی عملکرد عضلات کف لگن آموزش دیده اند. آنها از انواع تکنیک های ارزیابی از جمله گرفتن شرح حال جامع، انجام ارزیابی های اسکلتی عضلانی و ارائه معاینه داخلی به منظور بهترین درمان اختلال عملکرد کف لگن استفاده می کنند. آنها توانایی شما در انقباض و شل کردن عضلات کف لگن را ارزیابی می کنند و استخوان ها و ماهیچه های کمر، لگن و مفاصل ساکروایلیاک را ارزیابی می کنند زیرا این مفاصل می توانند به کف لگن شما فشار وارد کنند. فیزیوتراپیست های کف لگن آموزش های تخصصی در زمینه توانبخشی کف لگن با استفاده از معاینه داخلی برای آموزش تمرینات دارند.

چه زمانی باید به فیزیوتراپیست کف لگن مراجعه کنم؟

اختلال عملکرد کف لگن می تواند هم به دلیل هیپوتونیک (ضعیف شدن عضلات کف لگن) و هم هیپرتونیک (سفت شدن عضلات کف لگن) باشد. تمرینات کگل همیشه برای مشکلات کف لگن موثر نیستند. گاهی اوقات آنها بیشتر از فایده ضرر دارند و اغلب به درستی اجرا نمی شوند. یک فیزیوتراپیست کف لگن می تواند به شناسایی نیازهای منحصر به فرد شما کمک کند و یک برنامه توانبخشی مناسب برای شما تنظیم کند. به یاد داشته باشید، حتی اگر مشکلات کف لگن شایع هستند، اما طبیعی نیستند. فیزیوتراپی کف لگن می تواند به شما در بازیابی کنترل، به حداکثر رساندن عملکرد و بهبود رفاه کلی و کیفیت زندگی کمک کند. تحقیقات فعلی توصیه می‌کنند که فیزیوتراپی کف لگن باید اولین خط دفاعی قبل از مشاوره جراحی برای استرس، فوریت و بی‌اختیاری مختلط باشد.

فیزیوتراپی کف لگن نیز یک تعریف مناسب و معنادار برای مراقبت های دوران بارداری و بهبودی پس از زایمان شما است. قبل از تولد، بینشی در مورد آگاهی وضعیتی به دست خواهید آورد، روش صحیح انجام انقباضات کف لگن (kegels) را یاد خواهید گرفت و یاد خواهید گرفت که از بی اختیاری، افتادگی و درد پیشگیری کنید. همچنین می‌توانید راه‌هایی برای کاهش آسیب به کف لگن در حین زایمان بیاموزید. پس از زایمان نیز باید با فیزیوتراپی کف لگن مشورت کرد. چه زایمان طبیعی داشته باشید و چه سزارین، فیزیوتراپی کف لگن می تواند به بهبودی و سازگاری با مراقبت از نوزاد جدیدتان کمک کند.

موارد کاربرد فیزیوتراپی اختلالات کف لگن چیست؟

  • بی اختیاری ادرار و مدفوع
  • دیسپارونی (مقاربت دردناک)
  • افتادگی اندام لگن
  • درد مزمن لگن (لگن، ناحیه تناسلی، استخوان شرمگاهی و کمر درد)
  • مثانه بیش‌فعال
  • شب ادراری (بیدار شدن در شب تا باطل شدن)
  • کوکسیدینیا (درد دنبالچه)
  • جداشدگی عضلات روده بزرگ
  • مراقبت های دوران بارداری و بهبودی پس از زایمان (هم زایمان طبیعی و هم سزارین)

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن چیست؟ – فیزیوتراپی کف لگن در مشهد – بهترین مرکز فیزیوتراپی مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست