فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک
فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای موثر در بهبود مشکلات ناشی از ضعف و اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است که در کلینیک فیزیوتراپی پارسیان در مشهد به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

فیزیوتراپی کف لگن شامل تکنیک های مختلفی برای بازآموزی عضلات لگن است. این درمان را می توان برای درمان مردان و زنانی که هر یک از موارد زیر را تجربه می کنند استفاده کرد: بی اختیاری ادرار، یبوست، مشکل در دفع ادرار یا حرکات روده، درد مزمن لگن، و مقاربت دردناک.

درمانگران کف لگن ممکن است از تکنیک های مختلفی استفاده کنند از جمله:

  • تغییرات رژیم غذایی توصیه شده
  • داروها
  • تمرینات کف لگن
  • بیوفیدبک کف لگن

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات است. این دستگاه محرک های دیداری و شنوایی را فراهم می کند و بازخوردی را در مورد اینکه چقدر تمرینات را خوب انجام می دهید به شما ارائه می دهد.

درمان بیوفیدبک برای مشکلات عملکردی روده شامل استفاده از طیف وسیعی از روش‌های درمانی بسته به علائم برای کمک به بهبود تخلیه و یا کنترل روده است. این معمولاً ترکیبی از آموزش رفتاری، یادگیری نحوه صحیح تخلیه روده، تغییر رژیم غذایی، تمرین کف لگن است و می‌تواند استفاده از دستگاه‌های عصبی عضلانی یا بیوفیدبک را در بر بگیرد.

بیوفیدبک یک ابزار اساسی برای توانبخشی کف لگن است. بیوفیدبک را می توان هم برای تقویت عضلات ضعیف کف لگن (تمرین بالا) و هم برای تمرین عضلات کوتاه شده بیش از حد فعال کف لگن برای استراحت (تمرین پایین) استفاده کرد. بیوفیدبک به عنوان «تکنیک آموزشی که به فرد امکان می‌دهد با استفاده از دستگاهی که محرک‌های شنیداری یا بصری تولید می‌کند، عنصری از کنترل اختیاری بر عملکردهای سیستم عصبی عضلانی یا خودمختار را به دست آورد» تعریف می‌شود. فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک، تغییرات فیزیولوژیکی را از طریق شرطی سازی عامل امکان پذیر می کند، روشی برای یادگیری مبتنی بر آزمون و خطا، پاداش و تنبیه و تقویت از طریق تکرار.

بیوفیدبک به بیمار این امکان را می دهد که دقیقاً ببیند ماهیچه هایش چه می کنند و زمانی که تمرینات تقویت عضلات کف لگن را به درستی انجام می دهند یا نه، بازخورد فوری می دهد. هنگامی که ارتباط مغز با کف لگن از طریق بیوفیدبک برقرار شد، بیمار می‌تواند به خانه برود و تمرینات را به درستی و با اطمینان بیشتر تکرار کند.

بیوفیدبک در کلینیک مزایای متعددی هم برای بیمار و هم برای درمانگر دارد. برای بیماران، بیوفیدبک علاقه به روند درمان را افزایش می دهد که به نوبه خود نتایج عملکردی بهتری را ایجاد می کند. همچنین به بیماران احساس کنترل فوری بر عملکرد عملکردی کف لگن می‌دهد، آگاهی حس عمقی و حسی که برای توانبخشی کف لگن ضروری است را بهبود می‌بخشد و انطباق بیمار با برنامه ورزشی خانگی خود را افزایش می‌دهد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک – فیزیوتراپی عضلات کف لگن – درمان افتادگی مثانه با فیزیوتراپی

فهرست